Skip to main content

Dana 1. studenoga 2024. stupila je na snagu Odluka o proširenju primjene Kolektivnog ugovora za djelatnost trgovine (Narodne novine, broj 126/2024). Proširenje primjene Kolektivnog ugovora za djelatnost trgovine (Narodne novine, broj 117/2024, dalje: „Kolektivni ugovor“) znači da se njegove odredbe primjenjuju, osim na članove Hrvatske udruge poslodavaca – Udruge trgovine (dalje: HUP – UT) i one poslodavce koji naknadno postanu članovi HUP – UT, i na poslodavce razvrstane po Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti u područje G – trgovina na malo i veliko, popravak motornih vozila i motocikala (uz nekoliko izuzetaka), kao područje kojim se pretežito bave. Kolektivni ugovor za cilj ima ujednačiti standarde rada i prava radnika te osigurati univerzalnu zaštitu radnika u trgovinskom sektoru na području Hrvatske, bez obzira na veličinu poslodavca ili njihov status u gospodarskom sustavu.​ U nastavku članka predstavljamo najvažnije novosti koje donosi Kolektivni ugovor.

Minimalne plaće prema složenosti poslova

Kolektivnim ugovorom poslovi su podijeljeni u četiri grupe složenosti, koje prate četiri platna razreda, s minimalnim bruto plaćama od 840,00 do 1.500,00 eura, odnosno od 840,00 do 965,00 eura za mikro poslodavce, ako je razvrstavanje u četiri grupe složenosti za njih neprimjenjivo zbog malog broja radnika. Poslodavci su obvezni u ugovoru o radu definirati razinu složenosti radnog mjesta​. 

Kolektivnim ugovorom je dopušteno plaću isplaćivati dva puta mjesečno. Prvi dio plaće ne može iznositi manje od 50% pripadajuće mjesečne osnovne bruto plaće radnika i isplaćuje se najkasnije posljednjeg dana u mjesecu za koji se vrši isplata. Drugi dio plaće poslodavac je obvezan isplatiti najkasnije petnaestog dana u mjesecu za prethodni mjesec.

Dodaci na plaću

Uvećanje osnovne (ugovorene) plaće predviđeno je za rad nedjeljom (50%), blagdanom i neradnim danima utvrđenim zakonom (50%), noću (30%), prekovremeni rad (40%), te za specifične uvjete poput dvokratnog rada s prekidom dužim od jednog sata (15%) i rada u drugoj smjeni​ neprekidno duže od osam dana, počevši od devetog dana (10%).

Ako je određena isplata stimulativnog dodatka, radnik mora biti unaprijed upoznat s kriterijima i mjerilima za vrednovanje rezultata rada i njegovu isplatu. Radnik koji radi na radnom mjestu s težim uvjetima rada, koje je kao takvo utvrđeno pravilnikom o radu ili kolektivnim ugovorom, ima pravo na povećanje plaće od 10%.

Materijalna prava radnika

Kolektivnim ugovorom predviđena je isplata iznosa od najmanje 135,00 eura na ime prigodnih nagrada (božićnice, naknade za godišnji odmor i sl.), kao i pravo radnika na dar u naravi u iznosu od 55,00 eura godišnje. Radnici u radnom odnosu na nepuno radno vrijeme i radnici koji rade u dodatnom radu, ostvaruju pravo na navedene nagrade u razmjernom iznosu. 

Kolektivnim ugovorom utvrđeno je pravo radnika na naknadu stvarnih troškova prijevoza, isplatu dnevnica za vrijeme provedeno na službenom putu po nalogu Poslodavcu visini od najmanje 75% neoporezivog iznosa utvrđenog Pravilnikom o porezu na dohodak, pravo na naknadu za odvojeni život u visini od 280,00 eura, naknadu od minimalno 0,30 eura po prijeđenom kilometru, ako mu je odobreno korištenje privatnog automobila za službeno putovanje. Propisano je pravo radnika na jubilarne nagrade za neprekidni radni staž u trajanju od minimalno 10 godina, kao i pravo na otpremninu za umirovljenike od 200,00 do 1.400,00 eura.

Socijalna prava i potpore

Kolektivnim ugovorom radnicima je osigurano pravo novčane potpore za  niz različitih situacija, uključujući smrt, invaliditet ili dugotrajno bolovanje. Tako u slučaju smrti radnika na radnom mjestu poslodavac ima obvezu isplaćivati novčanu pomoć djeci smrtno stradalog radnika mjesečno do završetka redovnog srednjoškolskog obrazovanja, pod uvjetom da po osnovi police osiguranja nije isplaćena naknada obitelji smrtno stradalog radnika. 

Prava na odmore i dopuste

Kolektivni ugovor predviđa povoljnije uređenje prava na odmor (stanku) tako što regulira uvjete za ostvarenje prava na razmjerni dio odmora i pravo na dodatni odmor, koji Zakonom o radu nisu predviđeni. Radnicima na sezonskim poslovima se trajanje dnevnog odmora na koje imaju pravo povećava na deset sati, a rok u kojem se isti treba osigurati definira na osam dana. Godišnji odmor je, isto tako, uređen povoljnije za radnika izrijekom propisujući dodatne dane godišnjeg odmora razmjerno godinama radnog staža radnika.

Za razliku od Zakona o radu, u odnosu na plaćeni dopust Kolektivni ugovor izrijekom propisuje broj dana na koji radnici imaju pravo u pojedinim slučajevima koje Zakon o radu tek primjerično navodi (sklapanje braka, rođenje djeteta, teža bolest ili smrt člana uže obitelji i sl.). Kada je u pitanju neplaćeni dopust, Kolektivnim ugovorom se njegovo trajanje ograničava na najviše 30 dana. 

Tumačenje Kolektivnog ugovora

Kolektivnim ugovorom propisana je obveza formiranja zajedničkog tijela za tumačenje i praćenje njegove primjene. Zajedničko tijelo sastavljeno je od šest članova, od kojih su tri predstavnici poslodavaca, a tri predstavnici sindikata. Poslodavci i radnici mogu se javiti bilo kojoj strani radi tumačenja odredbi Kolektivnog ugovora. 

Martina Višnjić, Klara Mrčela