Skip to main content

Vijeće EU je 19. studenog 2024. u prvom čitanju usvojilo tekst uredbe kojom se ukida europska platforma za internetsko rješavanje sporova (EU ODR PLATFORM  – Online Dispute Resolution Platform), uz njezinu planiranu zamjenu suvremenijim i učinkovitijim alatom. Ova odluka uslijedila je nakon gotovo desetljeća ograničenog uspjeha postojeće platforme.

Neučinkovitost postojeće ODR platforme

Europska platforma za internetsko rješavanje sporova (ODR platforma) rezultat je zakonodavnog paketa iz 2013., koji je obuhvaćao implementaciju Direktive 2013/11/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 21. svibnja 2013. o alternativnom rješavanju potrošačkih sporova i izmjeni Uredbe (EZ) br. 2006/2004 i Direktive 2009/22/EZ (dalje: „Direktiva o alternativnom rješavanju potrošačkih sporova“) te provedbu Uredbe (EU) br. 524/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 21. svibnja 2013. o online rješavanju potrošačkih sporova i izmjeni Uredbe (EZ) br. 2006/2004 i Direktive 2009/22/EZ (Uredba o online rješavanju potrošačkih sporova). Uspostavljena je 2016. s ciljem pružiti brza izvansudska rješenja sporova između potrošača i trgovaca, a koji proizlaze iz online transakcija. Platforma je nudila opcije poput izravnih pregovora između trgovca i potrošača ili pak obraćanje tijelu za rješavanje sporova. Unatoč značajnom broju posjeta, njezina učinkovitosti u potpunosti je izostala. Prema dostupnim podacima, putem platforme godišnje se obrađivalo samo oko 200 predmeta na razini EU.

Prepoznajući ograničenja platforme, u listopadu 2023. od strane Europske komisije predložen je novi paket mjera za modernizaciju i pojednostavljenje pravila za izvansudsko rješavanje sporova

Rješavanje spora na postojećoj ODR platformi

Prema dosadašnjoj regulativi, potrošač se može koristiti postojećom ODR platformom pod uvjetom da su kumulativno ispunjene sljedeće pretpostavke:

  • ako potrošač živi u državi članici EU, Norveškoj, na Islandu ili u Lihtenštajnu;
  • poslovni nastan trgovca nalazi se u državi članici, Norveškoj, na Islandu ili u Lihtenštajnu;
  • pritužba se odnosi na robu ili uslugu koja je kupljena online, putem interneta.

Internetskim rješavanjem sporova preko ODR platforme omogućeno je obraćanje trgovcu radi izravnog rješavanja spora, uz rok od 90 dana za postizanje sporazuma. Također, postoji i mogućnost obraćanja tijelu za rješavanje sporova sa zahtjevom da riješi spor. U tom slučaju, potrošač se mora u roku od 30 dana obratiti trgovcu i postići s njim dogovor o odabiru tijela za rješavanje sporova, prema popisu tijela za rješavanje sporova dostupnom na internetskoj stranici Europske komisije. 

Trgovac s nastanom u EU, Norveškoj, Islandu ili Lihtenštajnu može koristiti ODR platformu za prosljeđivanje potrošačkog spora u vezi s kupnjom putem interneta ovlaštenom tijelu za rješavanje sporova. Međutim, trgovac može podnijeti pritužbu tek nakon registracije u sustav ODR platforme i samo protiv onih potrošača koji imaju prebivalište u Belgiji, Njemačkoj, Luksemburgu ili u Poljskoj.

Kraj postojeće ODR platforme – proces donošenja odluka

Zamjena platforme za internetsko rješavanje sporova novim digitalnim alatom prvi puta istaknuta je u prijedlozima Europske komisije (već spomenuti zakonodavni paket mjera iz 2023.). Prijedlozi su zatim implementirani u pregovaračko stajalište Vijeća EU od 25. rujna 2024. o izmjeni postojeće Direktive o alternativnom rješavanju sporova. 

Izrada novog digitalnog aparata trebala bi biti dovršena najkasnije tri mjeseca po usvajanju i stupanju na snagu revidirane Direktive o alternativnom rješavanju sporova, dok je za promicanje novog alata te njegovo tehničko održavanje zadužena Europska komisija. 

Vijeće je zatim formalno usvojilo prijedlog uredbe o ukidanju ODR platforme – europske platforme za internetsko rješavanje sporova, a u sljedećem koraku, tekst prijedloga uredbe mora proći drugo čitanje i glasovanje u Europskom parlamentu. Ako u drugom čitanju ne budu predložene daljnje izmjene prijedloga uredbe, usvojeni tekst uredbe objavljuje se u Službenom listu Europske unije te stupa na snagu 20 dana nakon objave, nakon čega će ODR platforma biti službeno ukinuta. 

Revizija Direktive o alternativnom rješavanju sporova 

Istovremeno se odvija postupak revizije Direktive o alternativnom rješavanju sporova u okviru kojeg je 

Vijeće EU formaliziralo svoje stajalište, a koje je osnova za pregovore predsjedništva Vijeća s Europskim parlamentom.

Kao ključne točke pregovaračkog stajališta Vijeća EU u vezi s revizijom Direktive o alternativnom rješavanju sporova, ističe se sljedeće: 

  • područje primjene direktive ograničava se na sporove koji proizlaze iz ugovora, ali uz jasno naglašavanje da ugovorne obveze uključuju i faze prije sklapanja ugovora (npr. oglašavanje, pružanje informacija), kao i nakon njegovog isteka (npr. prilikom upotrebe digitalnog sadržaja);
  • državama članicama omogućava se da u okviru svojih nacionalnih zakonodavstava odluče o primjeni postupaka alternativnog rješavanja sporova u slučaju sporova s trgovcima iz trećih zemalja;
  • alternativnom rješavanju sporova moguće je pristupiti u digitalnom i nedigitalnom obliku;
  • trgovci imaju obvezu unaprijed obavijestiti potrošače ako se u postupcima donošenja odluka u alternativnom rješavanju sporova upotrebljavaju automatizirani sustavi – bilo koje vrste, uključujući i one koji se prema europskom Aktu o umjetnoj inteligenciji ne procjenjuju kao visokorizični sustavi;
  • države članice same određuju uvjete koji se odnose na raspodjelu predmeta nadležnim tijelima na nacionalnoj razini, čime se omogućava provedba direktive u sklopu različitih nacionalnih uređenja sustava rješavanja pritužbi;
  • u slučaju složenih sporova ili iznimnim okolnostima, rok za odgovor trgovca na zahtjev subjekta za alternativno rješavanje spora produljuje se sa 20 na 40 radnih dana, a ako po isteku roka trgovac nije odgovorio, potrošač koji je predložio alternativno rješavanje sporova može smatrati da je trgovac odbio sudjelovati, pri čemu se neće smatrati da je trgovac odbio sudjelovati, čak i kada njegov odgovor izostane, ako je propisano da je njegovo sudjelovanje obvezno, ako se ishodi mogu postići bez njegovog pristanka na sudjelovanje ili ako se prethodno ugovorno obvezao na alternativno rješavanje sporova;
  • državama članicama daje se dodatna godina za utvrđivanje svih potrebnih nacionalnih zakonodavnih postupaka za prilagodbu novim zahtjevima.

Očekuje se da će prilagodba alternativnog rješavanja sporova, kao i uvođenje novog digitalnog alata za rješavanja sporova iz online transakcija, koje u današnje vrijeme zasigurno pretežu nad drugim oblicima kupovine, biti barem korak bliže savladavanju izazova digitalnog svijeta, a konačno, rezultirati većom efikasnošću u odnosu na postojeću ODR platformu.

Klara Mrčela, Valentina Plantić